Aimodosia2022_b.jpg

Μαθητική στολή

ΣΤΟΛΗ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, σχετικά με τη στολή των μαθητών/τριών, για τη νέα σχολική χρονιά 2022-2023, ισχύουν τα πιο κάτω, τα οποία είναι προϊόν συμφωνίας μεταξύ των εμπλεκομένων φορέων (Μαθητών/τριών, Συνδέσμου Γονέων/ Κηδεμόνων και Καθηγητικού Συλλόγου) και περιλαμβάνονται στους εσωτερικούς κανονισμούς του Σχολείου 2021-2022, εκτός και αν υπάρξουν νεότερες οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού.

1. Καθημερινή στολή

(α) Στολή μαθητριών

Γκρίζα φούστα με ή χωρίς πιέτες.

Γκρίζο παντελόνι για τους χειμερινούς μήνες ή τζιν.  Το τζιν που επιτρέπεται στο Σχολείο είναι κανονικό, μακρύ παντελόνι, σε σκούρο μπλε τζιν ύφασμα (denim) χωρίς οποιεσδήποτε επιγραφές ή διαφημιστικά μηνύματα.  Δεν επιτρέπονται σε καμία περίπτωση τα ξεθωριαμένα, ξεβαμμένα και σκισμένα τζιν.

Άσπρο πουκάμισο ή φανέλα άσπρη, γκρίζα, μπλε και μαύρη.

Παπούτσια δερμάτινα  ή αθλητικά.

Μπλε, γκρίζο, μαύρο πουλόβερ με ή χωρίς πουκάμισο.

Για τον χειμώνα μπλε, γκρίζο, μαύρο μπουφάν χωρίς επιγραφές.

Τα κολάν απαγορεύονται.

(β) Στολή μαθητών

Γκρίζο παντελόνι ή τζιν.

Το τζιν που επιτρέπεται στο Σχολείο είναι κανονικό, μακρύ παντελόνι, σε σκούρο μπλε τζιν ύφασμα (denim) χωρίς οποιεσδήποτε επιγραφές ή διαφημιστικά μηνύματα.  Δεν επιτρέπονται σε καμία περίπτωση τα ξεθωριασμένα, ξεβαμμένα και σκισμένα τζιν.

Άσπρο πουκάμισο ή άσπρη, μπλε, γκρίζα και μαύρη φανέλα.

Παπούτσια δερμάτινα  ή αθλητικά.

Μπλε, γκρίζο, μαύρο πουλόβερ με ή χωρίς πουκάμισο άσπρο.

Για τον χειμώνα γκρίζο, μαύρο, μπλε μπουφάν χωρίς επιγραφές.

Οι αθλητικές φόρμες, τα κολάν, οι καρό/ριγέ μπλούζες ως καθημερινή στολή δεν επιτρέπονται.

(γ) Στολή Γυμναστικής μαθητών/μαθητριών

Παντελονάκι  μαύρο ή μπλε.

Φανέλα άσπρη, μπλε, γκρίζα, μαύρη.

Φόρμες γκρίζες, μπλε ή μαύρες (για τον Χειμώνα).

1. Στολή εκδρομής

Στις μη εκπαιδευτικές εκδρομές μπορεί να χρησιμοποιείται παντελόνι τζιν και φανέλα ή πουκάμισο μονόχρωμο.

Στις εκπαιδευτικές εκδρομές ή σε χώρους που απαιτείται, οι μαθητές/ τριες φορούν την επίσημη στολή του Σχολείου.

1. Επίσημη στολή

(α) Για τις μαθήτριες

Γκρίζα φούστα

Άσπρο πουκάμισο

Μπλε γραβάτα

Άσπρα καλτσάκια

Μαύρα παπούτσια

(β) Για τους μαθητές

Γκρίζο παντελόνι

Άσπρο πουκάμισο

Μπλε γραβάτα

Μαύρες κάλτσες

Μαύρα παπούτσια

Η επίσημη στολή είναι υποχρεωτική στις πιο κάτω περιπτώσεις:

(α)   Στους επίσημους εορτασμούς του Σχολείου (π.χ. 28η Οκτωβρίου).

(β)   Στις αντιπροσωπείες, στις δοξολογίες, στις επισκέψεις σε επίσημα πρόσωπα, στις καταθέσεις

στεφάνων, κ.λ.π.

(γ)   Στις παρελάσεις, χορωδίες, απαγγελίες, τελική γιορτή και  όπου αλλού κριθεί απαραίτητο

από το Σχολείο.

(δ)    Στην τελετή αποφοίτησης, τον Ιούνιο.

Σύμφωνα με τον κανονισμό 5-(2) της λειτουργίας των Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης ο/η μαθητής/τρια:

α)  Φορεί καθημερινά στο Σχολείο την εγκεκριμένη και συμφωνημένη στολή.  Έχει ευπρεπή

εμφάνιση και αποφεύγει καθετί το υπερβολικό ή εξεζητημένο.

β) Για το μάθημα της Φυσικής Αγωγής και για τα Εργαστήρια ο/η μαθητής/τρια

συμμορφώνεται προς τις οδηγίες του Σχολείου σχετικά με τις ειδικές στολές και θέματα

ασφάλειας που προβλέπονται στον Περί Ασφαλείας και Υγείας στην Εργασία Νόμο του

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ