Aimodosia2022.jpg

(dde3761)

Διευθυντές/ντριες Δημοτικής, Μέσης και Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης

Θέμα: Διαχείριση Περιστατικού Σοβαρού Τραυματισμού Μαθητή στο Σχολείο

Αναφορικά με το πιο πάνω θέμα και με στόχο την εφαρμογή μιας ενιαίας πολιτικής σας πληροφορούμε ότι σε περίπτωση σοβαρού τραυματισμού μαθητή όπου, δηλαδή, απαιτείται εξειδικευμένη ιατρική φροντίδα, ακολουθείται η εξής διαδικασία:

Βήμα 1ο:  - Άμεση παροχή Πρώτων Βοηθειών στον πάσχοντα

Η παροχή Πρώτων Βοηθειών αναλαμβάνεται από μέλη του εκπαιδευτικού προσωπικού και αφορά τις ανακουφιστικές ενέργειες που παρέχονται στον πάσχοντα, έως ότου καταφθάσει εξειδικευμένη ιατρική βοήθεια.

Βήμα 2ο:  - Κλήση Ασθενοφόρου (112 Πανευρωπαϊκός Αριθμός Έκτακτης Ανάγκης)

Εφόσον αναφερόμαστε σε σοβαρό τραυματισμό όπου απαιτείται εξειδικευμένη ιατρική βοήθεια, ως δημόσια εκπαιδευτικά ιδρύματα, απευθυνόμαστε πάντοτε στις Ιατρικές Υπηρεσίες και Υπηρεσίες Δημόσιας Υγείας.

Βήμα 3ο:  - Επικοινωνία με κηδεμόνα

Η διεύθυνση του σχολείου πρέπει να μεριμνήσει άμεσα για επικοινωνία με τον κηδεμόνα του τραυματία ή οποιοδήποτε άλλο εξουσιοδοτημένο πρόσωπο και την παροχή επαρκούς και λεπτομερούς πληροφόρησης σε ότι αφορά την κατάσταση του πάσχοντα, καθώς και τις ενέργειες που έλαβε ή/και που προτίθεται να λάβει το σχολείο.

Σε περίπτωση που ο κηδεμόνας επιθυμεί όπως τη νοσηλεία του μαθητή αναλάβει ιδιωτικό νοσηλευτήριο, ενημερώνεται ότι πρέπει να αναλάβει ο ίδιος την ευθύνη παραλαβής του παιδιού του από το δημόσιο νοσηλευτήριο και τη μεταφορά του στο ιδιωτικό, υπογράφοντας σχετικό εξιτήριο έγγραφο.

Βήμα 4ο:  - Ενημέρωση της Προϊσταμένης Αρχής

Η διεύθυνση του σχολείου πρέπει να μεριμνήσει για την άμεση ενημέρωση της αρμόδιας Προϊστάμενης Αρχής σε ότι αφορά τα γεγονότα και τις ενέργειες σε σχέση με το περιστατικό.

Διευκρινίζεται ότι τα βήματα 2, 3 και 4 πρέπει να τροχοδρομηθούν παράλληλα με την εμπλοκή κι άλλων προσώπων στη διαχείριση του περιστατικού.

Επιπρόσθετες  Πληροφορίες

-   Ελαφριοί τραυματισμοί

Σε περιπτώσεις ελαφριών τραυματισμών, ακολουθούνται τα βήματα 1 και 3. Το κατά πόσον το περιστατικό θα τύχει εξειδικευμένης ιατρικής βοήθειας, θα εξαρτηθεί από την εξέλιξη της υγείας, τη διάθεση και την επιθυμία του πάσχοντα, ή/και την επιθυμία του κηδεμόνα.

-   Περιστατικό εκτός σχολικού χώρου

Στην περίπτωση τραυματισμού μαθητή εκτός σχολικού χώρου (π.χ. στη διάρκεια εκδρομής, ή επίσκεψης), ακολουθείται η ίδια διαδικασία.

-   Μεταφορά τραυματία

Σε περιπτώσεις σοβαρών ατυχημάτων, η μεταφορά τραυματία γίνεται μόνο  από εξειδικευμένο προσωπικό (Υπηρεσία Ασθενοφόρων Υπουργείου Υγείας). Η μεταφορά τραυματία με ιδιωτικό όχημα, απαγορεύεται.

-   Περί   Ασφάλειας   και   Υγείας   στην   Εργασία   (Γνωστοποίηση   Ατυχημάτων   και   Επικίνδυνων

Συμβάντων) Κανονισμοί του 2007

Σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία, τα ατυχήματα που έχουν ως συνέπεια το σοβαρό τραυματισμό τρίτων προσώπων (μαθητών) και την παροχή εξειδικευμένης ιατρικής φροντίδας, εμπίπτουν στην κατηγορία γνωστοποιήσιμων ατυχημάτων. Αναφορικά με τις διαδικασίες γνωστοποίησης, υπενθυμίζεται το περιεχόμενο της σχετικής εγκυκλίου με Αρ. Φακ.: 5.28.34.2, ημερομηνίας 4 Μαΐου 2009.