pic2.jpg

Οι σχολικές αργίες για τα σχολεία Μέσης Εκπαίδευσης για τη σχολική χρονιά 2023-2024 είναι οι πιο κάτω:

• 1η Οκτωβρίου  (Ημέρα Ανεξαρτησίας της Κύπρου)
  • 28η Οκτωβρίου (Εθνική Επέτειος)
  • 24η Δεκεμβρίου  - 6η Ιανουαρίου 2023 (Διακοπές Χριστουγέννων)
  • 30η Ιανουαρίου  – Τριών Ιεραρχών και Ελληνικών Γραμμάτων
  • 18η Μαρτίου (Καθαρά Δευτέρα)
  • 25η Μαρτίου (Εθνική Επέτειος)
  • 1η Απριλίου  (Εθνική Επέτειος)
  • 29η Απριλίου - 12η ΜαΪου  (Διακοπές Πάσχα)
  • 1η Μαϊου (Εργατική Πρωτομαγιά)
  • 6η ΜαΙου (Ονομαστική γιορτή Αρχιεπισκόπου)
  • 11η Ιουνίου  (Αποστόλου Βαρνάβα)
  • 24η Ιουνίου Αγίου Πνεύματος

Κόκκινο χρώμα = Σαββατο / Κυριακή

ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ - ΔΡΑΣΕΙΣ 2023-2024

19-09-2023

Μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου μας, παρακολούθησαν τη διάλεξη του διακεκριμένου Καθηγητή Γλωσσολογίας, κ. Γιώργου Μπαμπινιώτη με θέμα «Επαναφέροντας «Τα ερωτήματα» στη διδασκαλία της γλώσσας στο σχολείο: Αναζήτηση της ουσίας της γλώσσας με διάλογο», που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 19 Σεπτεμβρίου 2023 στο Πανεπιστήμιο Frederick στη Λευκωσία. Όσοι και όσες παρευρέθηκαν, είχαν μια μοναδική ευκαιρία να προβληματιστούν για την αξία του μηχανισμού της γλώσσας ως μέρος της τριαδικότητας της ύπαρξης (Κόσμος – Νους – Γλώσσα) και να συνειδητοποιήσουν ότι η ποιότητα στη γλώσσα διαμορφώνει τον τρόπο που βλέπουμε τον κόσμο, επομένως συνεπάγεται ποιότητα στη ζωή.

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι Φιλόλογοι Βίκη Τάκκα και Βασιλική Χαραλάμπους.

2023 09 18 Babiniotis1  2023 09 18 Babiniotis2

Όλες οι δράσεις και εκδηλώσεις του σχολείου μας αναρτώνται στην επίσημη σελίδα μας στο Facebook. Δείτε τις άμεσα και εδώ.